Каква е твоята мечтана работа? Може би си представяш да летиш над облаците като пилот или да дефилираш по модния подиум.
Всеки има някаква представа за идеалната професия – онази, дето те кара да ставаш сутрин с усмивка, защото правиш нещо, което обичаш. Проучването се зае да разбере за какво мечтаят хората по света, включително в България и съседните й страни.
Резултатите показват, че в нашия край моделството е най-желаната професия, но има и други изненади.
В България, както и в повечето европейски страни, най-много хора мечтаят да бъдат модели. Това не е случайно – моделството носи блясък, пътувания и шанс да се покажеш пред света.
В Румъния и Сърбия също моделството е хит, но в Северна Македония пилотът излиза напред. В Гърция, дето модата и туризмът са голяма работа, моделът пак е начело, ама стюардесите също са търсени.
Турция пък залага на пилотите, което е близко до азиатския тренд, където тази професия е номер едно в 25 държави. Това показва, че в нашия регион хората мечтаят за професии, които съчетават приключение и слава.
Какво искат хората на Балканите:
• Модел – топ избор в България, Румъния, Сърбия, Гърция.
• Пилот – фаворит в Северна Македония и Турция.
• Стюардеса – популярен в Гърция.
Моделството изглежда като билет за големия свят. В България, където младите често търсят начин да се измъкнат от рутината, идеята да снимаш за списания или да дефилираш звучи вълнуващо.
Това проучване на Jobseeker.com гласи, че моделите изкарват средно £44 500 паунда в Англия, а в САЩ – до $54 800 долара. Но въпросът не е само за наличните умения, трябва да си наясно, че ще срещнеш интересни хора и ще изградиж своя имидж в сферата.
Но не е толкова лесно.
Първата ти стъпка за да станеш модел е да изградиш портфолио, което съдържа твои снимки, за да можеш да “представиш” уменията си визуално. След това, преценяващите ще решат дали да те вземат на работа или не.
Конкуренцията е жестока, ама ако си упорит, може да успееш. В България това е още по-ясно – много млади хора виждат моделството като начин да излязат на международната сцена.
В Северна Македония и Турция пилотът е мечтаната работа. Според Jobseeker, тази професия е най-търсена в света с 50 000 месечни търсения. Хората си представят как управляват самолет, пътуват и виждат света. Но не е само романтика – става дума за дълго обучение, лицензи и здрави нерви. Пилотите в Англия взимат около 42 000 паунда, а в САЩ – над 105 000 долара.
А ето какво именно привлича хората в тези професии:
• Модел – блясък и шанс за слава.
• Пилот – пътувания и висока заплата.
• Стюардеса – приключения и срещи с хора.
Проучването дава няколко съвета как да се добереш до желаната професия. Първо, трябва да разбереш какво те пали – дали е моделството, защото обичаш да си пред камера, или пилотството, щото искаш да си в небето. После си направи равносметка какво можеш – ако си добър в общуването, стюардесата може да е за теб. Ако обичаш модата, почни да снимаш за портфолио.
След това се свържи с хора от бранша. Ходи на събития, пиши в LinkedIn, питай за съвет. Ако си нов, научи всичко за професията – какво обучение трябва, какви умения. И накрая, направи си CV и мотивационно писмо, които да покажат защо си точно ти за тази работа. Може да отнеме време, ама с търпение става.
Мечтаната работа не е само за титлата – модел, пилот или нещо друго. В България и региона хората искат нещо, което да ги кара да се чувстват живи. За някои това е пътуване, за други – да са на сцената. Проучването показва, че хората търсят страст, предизвикателства и шанс да са полезни.
В нашия край моделството води, защото обещава свобода и слава, но пилотите и стюардесите не са далеч.
За работодателите това е намек – хората искат повече от заплата. Ако фирмите предлагат работа, която вълнува, ще задържат повече хора.
А за тези, които търсят мечтаната си професия, съветът е ясен: разбери какво искаш, учи се и не се отказвай. Може би следващото ти CV ще те отведе точно там.
Освен моделството, пилотите и стюардесите, в България и съседните страни има интерес и към други професии, според проучване на Jobseeker. В Сърбия и Румъния инфлуенсърът набира популярност, особено сред младите, дето искат да творят в социалните мрежи. В Турция и Гърция учителската професия също е търсена, защото носи стабилност и шанс да помагаш на другите.
В България някои мечтаят да са психолози – работа, която става модерна заради интереса към психичното здраве. Тези професии показват, че хората в региона искат не само слава, а и работа, която има смисъл. Например, инфлуенсърите в Англия печелят около 33 000 паунда, а психолозите – над 40 000.
Но пътят не е лесен – трябват умения, търпение и често обучение. Jobseeker съветва да започнеш с добро CV и да се свържеш с хора от бранша, за да разбереш какво точно ти трябва. В нашия край мечтите са различни, но всички искат нещо, което да ги вълнува.
Мечтаната работа в България и съседните страни често е моделство, пилотство или нещо, дето носи приключение и смисъл.
Проучването на Jobseeker показва, че хората тук искат професии, които ги карат да се чувстват живи – било с блясъка на модния подиум, или с пътуванията в небето.
Ключът е да разбереш какво ти харесва, да си упорит и да не се отказваш, дори когато е трудно. С правилното CV и малко смелост, мечтата може да стане реалност.