ВсичкиИнтервютаHR ТенденцииКариерно развитие
Медийни

Четиридневна работна седмица – мит или реалност - HR тенденции през 2023 г.

Автор: Събина Бодурова  |  Дата на публикуване: 2022-12-20 16:00:00  |  Промяна: 2022-12-23 11:02:24

Сериозна дискусия предизвиква и възможността за четиридневна работна седмица

Пандемията промени изцяло мисленето на служителите по целия свят. Повечето хора успяха да се адаптират и се научиха да използват времето си оптимално, докато работят дистанционно от своите домове. Хибридният и дистанционен работен процес даде възможност за повече време със семейството, хобита и други лични дела. Служителите вече не са толкова склонни да пренебрегват тези преимущества и изискват по-гъвкав работен график от своите работодатели.

Сериозна дискусия предизвиква и възможността за четиридневна работна седмица. HR отделите се опитват да внедрят такава структура и система, за да могат да привлекат и задържат повече специалисти. На дневен ред остава също дистанционната работа, както и хибридната. И през 2023 г. специалистите предпочитат една от двете възможности, но все още някои от служителите желаят да присъстват активно в офиса.

През 2019 г. Microsoft Japan са провели експеримент, в който в продължение на пет седмици са внедрили четиридневния работен модел и резултатите са били изключително добри. Целта е била да се провери дали служителите ще бъдат по-продуктивни след тридневна почивка. Резултатите са показали 40% увеличение на производителността, намалени разходи за компанията от електроенергия и офис консумативи, както и изключително повишаване на работоспособността и удовлетворението на служителите. Този експеримент показва положителното влияние на допълнителното свободно време за семейство, приятели и за самите себе си. Работната етика, концентрацията и цялостната продуктивност през работния ден са от първостепенно значение за всяка една компания, която иска да върви по пътя към успеха.

Все повече фирми се опитват да въвеждат този модел на работа и да експериментират, за да проверят спрямо тяхната политика, теорията за четиридневната работна седмица. Повечето компании се радват на положителен ефект, но има компании, които не срещат толкова добри резултати.

През 2021 г. Collective Campus са провели собствен експеримент и са установили, че производителността е спаднала с 20%. Те забелязват и установяват, че намалените работни дни водят до по-добро управление на времето, а отрицателните резултати се дължат на лош работен процес, което може да се поправи чрез семинари и курсове за личностно развитие и мениджмънт на времето.

Положителните резултати, показани за модела на четиридневна работна седмица, значително надхвърлят отрицателните и определено са една от бъдещите тенденции в областта на човешките ресурси за предстоящата 2023 г.


Анкета
Какво искате да се подобри на сайта Rabota.bg
Функциите
Да има по- голям избор от обяви
Да има по- голям избор работодатели
Сайта е сложен за използване и ми е трудно да се оправя
Всичко посочено
RSS Новини